29 marca 2016 ~ Możliwość komentowania Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” została wyłączona

Wolontariat Koleżeński „Mary i Max”

*

Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max”. Poszukiwani są wolontariusze, którzy wezmą udział w projekcie skierowanym do osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Tym razem będzie on prowadzony w Warszawie, Łodzi i Lublinie.

Pierwsza edycja Wolontariatu Koleżeńskiego „Max i Mary”, którego celem jest umożliwienie osobom z autyzmem i zespołem Aspergera nawiązanie kontaktów koleżeńskich z rówieśnikami, odbyła się w 2013 r. i była skierowana tylko do mieszkańców Warszawy i okolic.

Uczestnicy – osoby autystyczne i nie – są dobierani w pary podczas rekrutacji. Bierze się pod uwagę ich miejsce zamieszkania, zainteresowania, a także wiek i płeć. Tak dobrane pary spotykają się regularnie przez przynajmniej kilka miesięcy i wspólnie spędzają czas.

„Wbrew obiegowej opinii, że autyzm dotyczy przede wszystkim dzieci, grupa młodzieży i dorosłych z tym zaburzeniem ciągle się powiększa. Nierzadko są oni pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia. Co trzecia osoba z autyzmem twierdzi, że nie ma kolegów ani koleżanek, a zdecydowana większość chciałaby ich mieć. Właśnie dla nich jest projekt +Mary i Max+” – wyjaśnił koordynator projektu Mateusz Płatos. Dodał, że udział w wolontariacie koleżeńskim to okazja do nawiązania ciekawych znajomości i dzielenia się swoimi pasjami, a zarazem pomocy drugiej osobie.

Jak poinformował, celem projektu „Mary i Max” jest zmiana stereotypowego spojrzenia na autyzm. Angażowani są do niego wolontariusze bez profesjonalnej wiedzy na temat autyzmu – wszystko po to, aby relacja uczestników była jak najbardziej naturalna i nie kojarzyła się z typową terapią.

Aby zgłosić się do programu, należy wejść na stronę internetową www.wolontariatkolezenski.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Dotychczas projekt odbywał się jedynie w Warszawie. W nowej edycji chętni po raz pierwszy mogą zgłaszać się również w Łodzi i Lublinie.

Podczas II edycji „Mary i Max” odbyło się 214 spotkań par, co przekłada się na ponad 500 wspólnie spędzonych godzin. Jedna trzecia z nich zdecydowała się kontynuować swoje spotkania również w ramach kolejnej edycji wolontariatu koleżeńskiego. Jak powiedział Płatos, wielu uczestników projektu wspomina go jako naukę budowania relacji oraz lekcję cierpliwości. „Zaznaczali, że była to nie tylko szansa na poznanie ciekawej osoby, ale również lepsze poznanie samego siebie i sprawdzenie się w nowej sytuacji” – powiedział.

Pomysł projektu zaczerpnięty został z Wielkiej Brytanii i USA, gdzie podobne programy są niezwykle popularne. Edycje pilotażowe zakończyły się dużym sukcesem, jednocześnie pokazując duże zapotrzebowanie na tego typu działania w Polsce. W przyszłości planowane jest rozszerzenie programu o kolejne miasta. Obecna edycja potrwa do końca grudnia.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie społeczne. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Zespół Aspergera to zaburzenie pokrewne, jednak o łagodniejszym przebiegu.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150; oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma danych na temat występowania tego zaburzenia w kraju.(PAP)

Za Gazetą Wyborczą: http://wyborcza.pl/1,91446,19830600,kolejna-edycji-mary-i-max-projektu-skierowanego-do-osob.html

Comments are closed.