10 umiejętności, ktore musi posiąść Twoje dziecko

Dziesięć umiejętności, które musi posiąść Twoje dziecko przygotowując się do życia po ukończeniu nauki w szkole średniej

Autor Diane Adreon, M.A.Zastępca Dyrektora Uniwersytetu Miami. Ośrodek badań nad autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi. Center for Autism & Related Disabilities

Tłumaczyła Maria Starz..

Nauka zachowań adaptacyjnych jest jedną z dziedzin, które często zostają przeoczone w przypadku wysokofunkcjonujących osób z zaburzeniami autystycznymi. Jednakże te zachowania mają ogromny wpływ na zdolność do wykorzystania naszych umiejętności w zwykłych sytuacjach codziennego życia. Wymienione niżej umiejętności adaptacyjne są ważne, jeśli nasze dzieci mają poradzić sobie w życiu bez naszej codziennej obecności. Oczywiście każde dziecko jest inne. Często opanowanie tych umiejętności nie jest możliwe przed ukończeniem szkoły średniej. Niemniej jednak większość naszych dzieci może się rozwijać i stać się bardziej niezależnymii jeśli świadomie będziemy pracować nad ich umiejętnościami w tych dziedzinach.

1. Naucz swoje dziecko budzić się na dźwięk budzika. Wśród rodziców powszechne jest budzenie dzieci do szkoły. Jednakże z wiekiem dobrze jest nauczyć dziecko używania budzika. Być może będziecie musieli eksperymentować z alarmem wibracyjnym, muzyką i różną skalą natężenia dźwięku. Czasem, w przypadku dzieci, którym obudzenie się sprawia szczegółną trudność, będziecie musieli zmusić je, aby przeszły przez pokój w celu wyłączenia budzika. Wreszcie ta umiejętność wymaga nauczenia dziecka jak nastawić budzik, a w kolejnym stadium rozwinięcia zdolności dokładnej oceny ile czasu potrzebuje, aby się przygotować i zdecydowania na którą godzinę nastawić budzik.

2. Naucz dziecko korzystania z zegarka, aby mogło ukończyć zadanie w konkretnym przedziale czasowym. Pomocny może okazać się timer, taki jak Time Timer. To urządzenie pokazuje dziecku graficznie ile czasu mu jeszcze zostało. Jednym ze sposobów rozpoczęcia nauki tej umiejętności jest próba oszacowania przez dziecko ile czasu dana czynność może zająć i porównanie, po jej ukończeniu, ile naprawdę zajęła. Więcej informacji o Time Timerze można znaleźć na stronie www.timetimer.com

3. Naucz swoje dziecko dbania o swój wygląd (prysznic lub kąpiel raz na dobę, czesanie włosów, dezodorant, mycie zębów). Rutyna ma kojący wpływ na nasze dzieci. Dlatego pomóż im w ustaleniu jej codziennej, zdrowej dawki. Dla wielu dzieci łatwiej jest na dłuższą metę stosować się do zasad takich jak codzienny prysznic lub kąpiel, niż pamiętanie o tych zabiegach raz na 2 lub 3 dni. Szczególnie trzeba nauczyć dzieci etapów porządnego mycia się (np. „przetrzeć 4 razy każdą pachę namydloną myjką”). Brak higieny jest problemem, który społeczeństwo niełatwo toleruje. (Peter Gerhardt, komunikacja personalna)

4. Naucz swoje dziecko odpowiedzialności za jego rzeczy. Zacznij od takich zadań jak pilnowanie zabawki, którą zabrało do domu znajomych albo samochodu. Wpój dziecku rutynową odpowiedzialność za znalezienie zabawki po zakończeniu wizyty, zabranie jej do samochodu i zaniesienie z samochodu do domu. Później przejdź do takich rzeczy jak tornister i przedmioty potrzebne w szkole.

5. Naucz swoje dziecko używania wizualnych metod zapamiętywania obowiązków. Może to być trzymanie lekarstwa w konkretnym miejscu, żeby pamiętało o jego zażyciu po śniadaniu, lub napisanie „śniadanie” na karteczce przypiętej do plecaka, żeby pamiętało o zabraniu śniadania.

6. Naucz swoje dziecko gotować. Młodsze dzieci mogą nauczyć się robienia kanapek i przygotowania drobnych przekąsek, które nie wymagają gotowania. Później naucz dziecko samodzielnego postępowania zgodnie z przepisem i bezpiecznego używania kuchennych urządzeń.

7. Naucz swoje dziecko korzystania z telefonu. Zacznij od nauki odbierania telefonu, przyjmowania wiadomości i przekazywania jej właściwej osobie. Rozwijaj tą umiejętność ucząc dziecko dzwonić na informację w celu uzyskania numeru telefonu, do sklepu aby sprawdzić czy mają na stanie konkretny przedmiot, do pomocy technicznej aby rozwiązać problem z komputerem czy zamiawiać przez telefon jedzenie z dostawą do domu.

8. Naucz swoje dziecko samodzielnego poruszania się po mieście. Może być to spacerowanie po okolicy, jazda rowerem, używanie środków transportu publicznego czy kierowanie samochodem.

9. Naucz swoje dziecko zabierania ze sobą kilku przedmiotów, kiedy wychodzi z domu. Dotyczy to ważnych numerów telefonów, pieniędzy, kluczy i, jeśli to możliwe, telefonu komórkowego.

10. Naucz swoje dziecko dbania o bezpieczeństwo. Zadbaj, aby wiedziało kogo może przytulić i pocałować, a kiedy należy poprzestać na uścisku dłoni. Naucz je jak dyskretnie nosić przy sobie pieniądze. Musi również wiedzieć, że NIE MOŻNA udzielać osobistych informacji w internecie. Powiedz mu co robić jeśli idąc ulicą zauważy, że zbliża sie do niego ktoś nieznajomy, lub że ktoś za nim idzie.