Gdy zaczyna dziać się źle
Gdy zaczyna dziać się źle
10 RZECZY, O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ, GDY ZACZYNA DZIAĆ SIĘ ŹLE
Dla rodziców nastolatków z Zespołem Aspergera
1. To nie jest koniec świata. To może przeminąć, ale musisz temu pomóc. Nie stań się częścią problemu.
2. Nie przyjmuj tego osobiście – Twojemu nastolatkowi może być ciężko znaleźć właściwy sposób wyrażenia swoich uczuć i nie ma zdolności empatii – to Ty wczuj się w jego sytuację.
3. Jeśli on/ona sprawia Ci przykrość spróbuj zachować spokój. Powiedz mu spokojnie raz, najwyżej dwa, że będziesz słuchał, jeśli będzie mówił do Ciebie spokojnie. Zademonstruj, czego od niego oczekujesz.
4. Spróbuj nie reagować od razu, kiedy on/ona jest zły lub rozgniewany. Pokaż, że słuchasz, co mówi do Ciebie przez potakiwanie i „uhm”. To da ci czas na przemyślenie sprawy, zanim odpowiesz.
5. Daj swojemu nastolatkowi przestrzeń i czas. Jego pokój jest sanktuarium, które daje mu możliwość ucieczki, jeśli odczuwa taka potrzebę. Nie wysyłaj go tam za karę (Idź do swojego pokoju!), aby pobyt w nim nie zaczął mu się źle kojarzyć. Zamiast tego zasugeruj, aby poszedł gdzieś ochłonąć.
6. Nie musisz być dla swojego nastolatka sędzią ani osoba oceniającą. Jeśli ma problem pomóż mu go rozwiązać, ale nie rozwiązuj za niego. Nie stój po żadnej stronie, gdy Twoje dzieci walczą między sobą. Bądź neutralny – przypomnij im o zasadach obowiązujących w domu. Powiedz, by ostudzili emocje.
7. Czasem ciepły prysznic lub kąpiel może pomoc jemu/jej zrelaksować się. Jeśli widzisz, że jest pod wpływem lęku (staje się nieco zalękniony lub podenerwowany) zasugeruj mu prysznic lub kąpiel.
8. Próbuj nie stwarzać napięcia w domu z powodu czystości i generalnych porządków. Chociaż są to rzeczy często bardzo ważne dla rodziców, nie są tak ważne dla nastolatków. Bądź elastyczny w tych sprawach. Sprzątanie można odłożyć na później.
9. Jeśli jesteś zły lub sfrustrowany – daj sobie trochę czasu i przestrzeni. Powiedz swojemu nastolatkowi, że potrzebujesz pobyć sam jakiś czas. Twoje napięcie i lęk może być przez nich odbite.
10. Ojcowie – nie czujcie się zagrożeni, gdy Wasz nastolatek nie stosuje się do poleceń bądź odmawia ich wykonania. Dojrzewanie + Asperger stwarza problemy, których nawet Wasze dziecko nie rozumie. Wasza złość nie tworzy przyjaznego środowiska do życia. Postarajcie się być spokojni i bądźcie im przyjaciółmi. Wasza otwartość na komunikację pomoże zmniejszyć ich poziom lęku. Często dostrzeganie zabawnej strony sytuacji pozwoli na łatwiejsze przejście przez trudny okres. Humor i śmiech pomagają szybko zredukować napięcie.
Opracowała Irena Domagała.