Jak o tym rozmawiać?

Wiedza o ZA i tym, co ze sobą niesie jest potrzebna nie tylko rodzicom, opiekunom, dziadkom, rodzeństwu, ale przede wszystkim tym, których to dotyczy najbardziej – naszym dzieciom. Nie wiem, kiedy jest właściwy moment, by powiedzieć dziecku, co powoduje jego problemy w kontaktach z rówieśnikami, trudności w nauce, problemy ze zrozumieniem tego, co inni rozumieją samo przez się, Ale czytając wyznania Aspie w różnym wieku i obserwując własne dziecko, widzę jak bardzo ta wiedza pomaga w zrozumieniu siebie samego, jak leczy z kompleksów, pomaga obserwować i kontrolować własne zachowanie. W wielu krajach, także w Australii, mówi się w sposób bardzo otwarty o tej przypadłości, dzieci są świadome, co powoduje ich problem. Z rozmów z rodzicami Aspie wiem, że przychodzi taki moment, kiedy zaczynają szukać informacji na temat ZA, głównie w internecie. Zadają wiele pytań, na które warto znać odpowiedź, by pomóc dziecku przebrnąć przez ten okres.

Kiedy poznałam kryteria diagnostyczne, wiedziałam, że to ZA, ale jak to powiedzieć Łukaszowi. Jakiej reakcji się spodziewać? Przez kilka tygodni zastanawialiśmy się nad tym. W tym czasie gromadziliśmy informacje, czytaliśmy Tonny Attwooda, bo w najbardziej przystępny i praktyczny sposób pisze o ZA i jego książkę psychologowie polecają rodzicom do przeczytania jako pierwszą. Stworzyliśmy listę znanych postaci, które miały (najprawdopodobniej) ZA, by od razu wiedział, ze ta diagnoza nie czyni go człowiekiem drugiej kategorii, ale stawia w gronie osób, które zmieniały świat. Nasza psycholog proponowała wspólną sesję, na której możemy mu o tym powiedzieć, ale wydawało nam się to zbyt oficjalne, a poza tym w domu mógł sobie pozwolić na każdą reakcję, nie musiał tłumić uczuć. Teraz już tylko czekaliśmy na właściwy moment. Żałuje tylko, że zwlekaliśmy z ta rozmową tak długo, bo to była prawdziwa ulga. Nie jestem gorszy, po prostu mam Zespół Aspergera!

Czy już macie taką rozmowę za sobą? A może boicie się o tym rozmawiać ze swoim dzieckiem? Napiszcie o swoich doświadczeniach.

Opracowała Irena Domagała.