Kwasy tłuszczowe a problemy behawioralne u dzieci

Suplement żywieniowy zawierający kwasy tłuszczowe Omega-3 wydaje się skutecznie zmniejszać problemy behawioralne i edukacyjne u dzieci z zaburzeniem rozwojowym koordynacji (ang. developmental coordination disorder – DCD), donoszą brytyjscy naukowcy na łamach majowego wydania „Pediatrics”.

„U dzieci cierpiących na DCD, wzbogacenie diety głównie kwasami tłuszczowymi omega–3 prowadziło do znaczącej poprawy umiejętności czytania, ortografii i zachowania”, powiedziała Reuters Health kierująca badaniem dr Alexandra J. Richardson z University of Oxford.

Co więcej, objawy charakterystyczne dla ADHD „w tym trudności z zachowaniem uwagi i koncentracji, jak również nadaktywność i impulsywność zmalały znacząco”, kontynuuje dr Richardson. Te korzyści z działania suplementu wydawały się podobne jak w przypadku działania leków pobudzających.

Dr Richardson razem z dr Paulem Montgomerym, również z University of Oxford przeprowadził badanie w grupie 117 dzieci, w wieku 5-12 lat, cierpiących na DCD. Dzieci wybrano losowo do otrzymywania w formie suplementu żywieniowego kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 lub placebo.

Po 3 miesiącach, dzieci otrzymujące placebo włączono do grupy przyjmującej suplement żywieniowy na następne 3 miesiące. Wyniki potwierdziły obserwacje dr Richardson z badania pilotowego opublikowanego w 2002 roku, które przeprowadzono w grupie dzieci z dysleksją i objawami typu ADHD.

„Nasza analiza na tym polu ograniczyła się głównie do kwasów tłuszczowych Omega-3, obecnych w rybach i owocach morza, gdyż są one absolutnie niezbędne dla rozwoju i czynności mózgu, ale często brak ich we współczesnej diecie w krajach rozwiniętych”, kontynuuje dr Richardson.

„Obecnie należy sprawdzić, czy można osiągnąć te same rezultaty w wyniku interwencji żywieniowych u innych dzieci z problemami zachowania, które uczęszczają do normalnych szkół”, mówi dr Richardson.

Niestety, „nasze dalsze badania zostały na razie wstrzymane z powodu braku funduszy”, kończy autorka badania.

Pediatrics 2005;115:1360-1365

Olej dobrze wpływa na umysł u dzieci

Dzieciom, które miały kłopoty z nauką, pomogło podawanie w diecie mieszanki naturalnych olejów – poinformowali brytyjscy naukowcy.

W badaniach przeprowadzonych w Durham uczestniczyło ponad 120 dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia. Połowa dostawała mieszaninę bogatego w kwasy tłuszczowe omega-3 tłuszczu rybiego z olejem z wiesiołka, który zawiera kwasy omega-6. Drugiej połowie podawano placebo – oliwę z oliwek.

Jak wykazały badania przeprowadzone na początku eksperymentu i po trzech miesiącach, po zastosowaniu kwasów tłuszczowych poprawiła się koncentracja i zachowanie. Dzieci otrzymujące kwasy tłuszczowe miały mniej objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi (ADHD).

Jak zauważył jeden z nauczycieli, dzieci na eksperymentalnej diecie lepiej czytały, a ich samoocena bardzo wzrosła.